Agjencia Zhurnal.mk

Sezair Belegu: Ja si më torturuan serbët

“Mi thyen dhëmbët, trupin ma çpuan me shafciger, me rrahën në kokë me çizme ushtarake, Kur menduan që unë vdiqa më gjuajtën në një kanal sikur një qen”

Luftëtari i UÇKsë Sezair Belegu ka drithëruar sot opinionin publik me përshkrimin e trishtë, e të rëndë, të torturave të tij nga serbët. ” FLAMURIN KUQ E ZI ME SHTINEN TA SHKELI ME KEMBË, ME SHTINEN ME I QU 3 GISHTA NEPER KREJT QYTET DHE NE FUND ME DERGUAN NE FSHATIN QYSHK “, shkruan ndër tjerash qytetari i Pejës, ish luftëtari i UÇKsë, Sezair Belegu.

Më tutje ai spjegon se çfarë i bënë serbët në Pejë: ” ME THEREN ME SHAFCIGERA NE TRUP, ME ALIVANOSEN MI THYN DHOMT, ME RAHEN NEPER KOKË, SHPIND FTYRES ME QIZME USHTARAKE”, percjell e pavarura MekuliPress.

“PAS 2 ORE ME GJETEN … NJERA NGA ATO MOTRA SHQIPTARE, E CILA TASH OSHTË E VEJË, PASI JA VRANË BURRIN, FALË ASAJ MOTRE UNE SOT EGZISTOJ…isha 17vjeq…”, shkruan Belegu në facebook.

Ja shkrimi tij i plotë, e trishtues, i Belegut:

“Ishte viti mars 1998.Pas JASHARAJVE DHE HARADINAJVE..ne pejë..shalipuri.joksa .maksi.millani.me qnjerzun ne menyren ma tdhunshme te mundshme.ME HYPEN NE VETUR ME LSHUAN KENGÈ QETNIKE ME QITEN SHAJKAQEN NE KOKË DHE ME SHTINEN ME KENDU “KO TO KAZHE KO TOLLAZHE”..FLAMURIN KUQ E ZI ME SHTINEN TA SHKELI ME KEMB, ME SHTINEN ME I QU 3 GISHTA NEPER KREJT QYTET DHE NE FUND ME DERGUAN NE FSHATIN QYSHK ME RRAHEN NE MNYREN MA QNJERZORE ME THEREN ME SHAFCIGERA NE TRUP ME ALIVANOSEN MI THYN DHOMT ME RAHEN NEPER KOK SHPIND FTYRES ME QIZME USHTARAKE DERI NE ALIVANOSJE EDHE KUR MENDUAN QE UNË VDIQA ME GJUJTEN NE NJE KANALL SIKUR NJE QEN…PAS 2 ORE ME GJETEN DISA GRA DHE NJERA NGA ATO MOTRA SHQIPTARE E CILA TASH OSHT E VEJ PASI JA VRAN BURRIN FAL ASAJ MOTRE UNE SOT EGZISTOJ…isha 17vjeq…sdo i haroj kurr…

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...