Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Shahpaska: Nënat me pushim të vazhduar të lindjes nuk janë grup rreziku

Shkup, 15 shtator – Tashmë kur çerdhet u hapën, është e pakuptimtë që prindërit e fëmijëve nga 0 deri në 6 vjeç të rrinë në shtëpi, tha ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska.

Ajo në konferencën e sotme ritheksoi vendimin e djeshëm qeveritar – se më 23 shtator këta prindër dhe nënat të cilave u ishte vazhduar pushimi i lindjes duhet të kthehen në punë. Lehonat të cilave u ka mbaruar pushimi nuk janë grup rreziku, tha ajo, duke shtuar se në çerdhet ka mjaftueshëm vende të lira.

“Analizat tona treguan se shumë prindër edhe pse i kanë regjistruar fëmijët e tyre, megjithatë nuk i dërgojnë në çerdhe”, u përgjigj Shahpaska, duke e cekur edhe protestën e paralajmëruar që do të organizohet të enjten para godinës së Qeverisë.

Ministrja e Punës Sociale, e konfirmoi edhe rastin me fëmijën 15 muajsh që është infektuar në një çerdhe të Shkupit, duke shpjeguar se fëmija në çerdhe ka qëndruar vetëm një orë, kurse gjatë ditës së sotme janë ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme dhe është bërë dezinfektim në të gjithë institucionin.

Postime të ngjashme

Në Bllacë u inauguruan “Muri i Kujtesës” dhe parku “Hasan Prishtina”

R Zh

Rasti “Mafia”, VMRO: Spasovski i fotografuar me të burgosurit

R Zh

Prokuroria kumton detaje për aksionin anti-drogë: Janë arrestuar 6 persona

R Zh

Smogu i helmon qytetarët deri në pranverë

R Zh

Mbështetje teknike nga Ambasada e SHBA-së dhe bashkëpunim me MPB-në për konfiskim të drogës

R Zh

Hubejb Alili, hafizi më i ri në Shkup

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...