Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shahpaska: Prindërit kishin dy javë që t’i bënin gati fëmijët për në çerdhe

Shkup, 22 shtator – Vendimi për hapjen e çerdheve u mor më 9 shtator. Është e panevojshme të hapeshin kopshte, ndërsa prindërit të rrinin në shtëpi. Ne kemi krijuar kushte për kujdesin ndaj fëmijëve në çerdhe, tha ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska në “Top Tema”.

“Janë miratuar protokolle sipas të cilave fëmijët pranohen dhe u sigurohen kushte. Prindërit kishin dy javë kohë për të përgatitur fëmijët e tyre. Unë e kuptoj që nënat edhe fëmijët e mi u morën në çerdhe që kur bënë tetë muaj sepse unë si mjeke duhej të kthehesha në punë.

Ne me përgjegjësi monitorojmë situatën në terren kur u bë vlerësimi, pamë se sa kushte ekzistojnë për strehim të sigurt”, tha Shahpaska.

Ajo theksoi se fëmijët që nuk aktualisht nuk shkojnë në çerdhe, t’ua lëndë vendin fëmijëve që kanë nevojë në këtë moment.

Postime të ngjashme

Shabani: Gabimi në mesazh nuk është i MASH-it por operatorëve celularë!

Dafina Vidishiqi

Ahmeti për ditën e çlirimit të Republikës së Kosovës: Shteti i Kosovës po ecë përpara

Dafina Vidishiqi

Rënia e lindjeve, shqetësuese në Kërçovë! Për 5 vite numri është përgjysmuar

Dafina Vidishiqi

Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

Dafina Vidishiqi

Të hënën fillon regjistrimi në shkollat e mesme

R Zh

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...