Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Shaqiri dhe Mahmuti me baladë zemre për kolegun Sherif Dervishi

“Seç ju këputën telat, sot kangës dibrane”, janë disa nga vargjet që i këndojnë dy artistët e mëdhenj Shaqir Cërvadiku e Mahmut Ferati kolegut të tyre rapsod Sherif Dervishi. Ai ishte një ndër artistët më të mirë të Dibrës, me një repertoar prej qindra këngësh të pasura me laramani folklorike e popullore. Në njëvjetorin e ndarjes nga jeta, dy artistët tanë, bashkë me bashkëpunëtorët e të ndjerit, Vesel e Ylli Shehu, bashkuan mendimet për t’i kushtuar këngë mallit dhe figurës së artistit popullor, Sherif Dervishi. Askush më mirë se Milaim Islami nuk do t’jua dinte dhembjen dhe shijen dy artistëve për kolegun e tyre, ndaj teksti iu besua atij, për t’u shkrirë në zërin mjeshtëror të dy ikonave popullore. Kënga, si zjarr i shpirtit, buçoi në zemrat tona për t’i thënë Sherif Dervishit se nuk do ta harrojë historia e këngës së bukur shqipe dhe të gjithë ne që e njohëm. Muzika u realizua nga vetë artistët këngëtarë, orkestrimi nga EthnoMusic, ndërsa videoklipi nga RedMedia. Për ndryshe, në hapat e të atit, trashëgimtar do të jetë i biri, Fatjon Dervishi. /Arsim Kolari/

Postime të ngjashme

Ylli i YouTube, Zoe Sugg njofton se është shtatzënë për herë të parë

S.B.

Pyetet nëse planifikon të martohet së shpejti, Eni Koçi: Dasma nuk shqyrtohet fare si opsion në këtë periudhë

S.B.

Gjira: Ata që bëjnë muzikë të vërtetë kanë pak klikime, nuk e bëjnë për vëmendje

S.B.

Fero lanson këngën e re “Krenaria”

S.B.

Ermal Meta zë vendin e tretë në edicionin e 71-të të “Sanremos”

S.B.

Britney Spears dhe Sam Asghari me plane për t’u bërë prindër?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...