Agjencia Zhurnal.mk
Bota

SHBA aprovon shitjen e armëve për Tajvanin në vlerë mbi 1.8 miliardë $

Zhurnal Ads

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve ka aprovuar shitjen e municionit raketor, sistemit raketor HIMARS dhe sistemit radar Tajvanit në vlerë prej 1.811 miliardë dollarë.

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve ka aprovuar shitjen e municionit raketor, sistemit raketor HIMARS dhe sistemit radar Tajvanit në vlerë prej 1.811 miliardë dollarë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Agjencia për bashkëpunim të sigurisë e SHBA-ve lëshoi tre njoftime të ndara në të cilat thuhet se lajmërimi për ‘dritën e gjelbër’ për shitjen e armatimit ndaj Tajvanit është dërguar edhe në Kongresin Amerikan.

Është aprovuar shitja e 135 raketa kryqëzuese AGM-84H SLAM-ER dhe pajisje përcjellëse.

SHBA para do kohe aporovoi edhe shitjen e avionëve F-16 për Tajvanin edhe atë modelet F-16C që është menduar për përdorimin e raketave kryqëzuese me një distancë prej 250 kilometrash.

Përveç raketave kryqëzuese, SHBA po ashtu miratoi edhe shitjen e 11 sistemeve raketore HIMARS, 64 sistemeve raketore taktike për forcat tokësore, shtatë automjete të sofistikuara ushtarake dhe një kontigjent armësh të vogla dhe municionesh për Tajvanin. U miratua gjithashtu shitja e sensorëve MS-110 për avionët F-16 dhe katër stacione bazë për këto pajisje.

Vlera e përgjithshme e shitjes së armëve për Tajvanin arrin në 1.811 miliardë dollarë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Armin Laschet, kandidat për kryesinë e CDU dhe kancelarin e Gjermanisë

S.B.

Gjermania shënon mbi 22 mijë raste të reja me COVID-19

S.B.

Izraeli pretendon se rrëzoi një dron të Hezbollahut nga Libani

T E

BE bie dakord mbi sanksionet e reja ndaj Bjellorusisë

S.B.

Kurz: Sulmi në Vjenë nuk është mosmarrëveshje mes krishterëve dhe myslimanëve

R ZH

Si e mbajtën “nën kontroll” coronavirusin, Tajlanda dhe Kamboxha?

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...