Agjencia Zhurnal.mk
Bota

SHBA dhe BE duhet të bashkëpunojnë për t’i bërë ballë Kinës, thotë senatori amerikan

Kryetari i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Evropës të rrisin bashkëpunimin për të trajtuar kërcënimet e paraqitura nga Kina.

Senatori Jim Risch (republikan nga Idaho) shpalli një raport në të cilin përshkroi praktikat kineze që minojnë rendin ndërkombëtar pas Luftës së Dytë Botërore të vendosur nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa.

Raporti shtjellon praktikat e padrejta tregtare kineze që dëmtojnë bizneset amerikane dhe evropiane, depërtimi i Pekinit në organizatat ndërkombëtare të ndërtuara nga perëndimi, përhapja e propagandës dhe dobësimi i sundimit të ligjit në vendet në zhvillim.

“As Shtetet e Bashkuara dhe as Evropa nuk do të jenë në gjendje të luftojnë vetëm këto kërcënime. Ata që mendojnë ashtu thjesht, gabojnë. Kina është shumë e madhe dhe e pajisur shumë mirë ”, tha ai gjatë një konference për të paraqitur raportin e tij.

Kina ka rritur fuqinë dhe ndikimit të saj global gjatë dekadave të fundit së bashku me ekonominë e saj, tani e dyta për nga madhësia në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Partia Komuniste Kineze po përdor fuqinë dhe ndikimin në vendet dhe organizatat ndërkombëtare, të tilla si Kombet e Bashkuara dhe Organizata Botërore e Tregtisë, për të promovuar pikëpamje dhe politika që bien ndesh me normat liberale, thonë kritikët.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka qenë ndër udhëheqësit e parë që ka marrë një qëndrim më të ashpër kundër Kinës për praktikat e saj malinje.

Ai ka vendosur tarifa të larta për mallrat e saj dhe sanksione për disa nga kompanitë dhe udhëheqësit e saj, duke ndryshuar rrënjësisht politikën e vjetër të SHBA ndaj Kinës.

Ndërsa disa e kanë vlerësuar atë për masat ndaj kërcënimit në rritje kinez, të tjerët e kanë kritikuar atë për fillimin e strategjisë vetëm pa ndihmën e aleatëve evropianë dhe të tjerëve./REL

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...