Agjencia Zhurnal.mk
Bota

SHBA dhe Rusia përplasin dhëmbët në Balltik, Moska: Nëse prishni paqen mbani edhe përgjegjësinë e luftës!

Në Detin Balltik në kufi me Rusinë trupat ushtarake amerikane dhe ato suedeze po zhvillojnë prej ditësh një seri manovrash militare, që kanë sjellë një tension të lartë. Qeveria ruse e konsideron këtë manovër si një prag-lufte.

Ministria e Jashtme ruse e konsideroi këtë manovër si një zhvillim që ka tronditur të gjithë Skandinavinë. “Jo të gjithë në Suedi ndajnë të njëjtin entuziazëm të udhëheqjes ushtarake të vendit”, thekson ministria e Jashtme ruse.

Në gazetën ‘Dagens Nijheter’, diplomatët suedezë Sven Hirdman (ish ambasador në Rusi) dhe Pierre Shori (ish Zëvendës Ministri i Parë dhe Përfaqësues i Përhershëm në OKB) theksuan se ushtrime të tilla të rregullta me trupat e aleancës ngrenë gjithnjë e më shumë pyetje rreth statusit të vendit dhe gjithashtu janë qartësisht kundërproduktivë nga këndvështrimi i forcimit të sigurisë në Evropën Veriore.

Theksohet se gjatë stërvitjeve, ushtria suedeze është lineuar në marrjen e ndihmës së huaj në rast të një sulmi të jashtëm dhe gjithashtu zhvilloi operacione të përbashkëta sulmuese .

Ndërkaq, ministria e Jashtme ruse shprehu besimin se “pjesëmarrja e Suedisë në stërvitje të përbashkëta sulmuese me forcat speciale të SHBA nuk do të çojë në cënimin e stabilitetit në Evropën Veriore. Në këtë drejtim, ne theksojmë edhe një herë gatishmërinë e Rusisë për të pasur një diskutim të drejtpërdrejtë me Suedinë dhe partnerë të tjerë mbi sfidat reale të sigurisë në çdo format dialogu”, përfundoi Ministria e Punëve të Jashtme”. Në fillim të nëntorit, në Suedi u mbajtën stërvitje ushtarake suedeze-amerikane dy-javore, në të cilat, ndër të tjera, morën pjesë forcat speciale të Forcës Ajrore Amerikane. /Shqip/

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...