SHBA dhe Shqipëria, marrëveshje për pasuritë kulturore

Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë nënshkruan të hënën një “Marrëveshje Dypalëshe për Pasuritë Kulturore” që synon të pengojë tregtimin e paligjshëm të objekteve kulturore mes dy vendeve.

 

Marrëveshja, e cila u nënshkrua në ambasadën e Shqipërisë në Uashington, është zyrtarizimi i angazhimit që marrin të dyja vendet për të mos lejuar shitjen e paligjshme apo import-eksportin e objekteve me vlera kulturore e etnografike nga Shqipëria në Shtetet e Bashkuara.

Related posts

Manastirliu: Vaksinim edhe në universitete e konvikte

N E

45 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

D V

Negociatat/Reagon Lulzim Basha: Autokratët e korruptuar të Ballkanit kanë guximin të hedhin fajin te BE-ja

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com