Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar

SHBA do të ndihmojë në problemin me Bullgarinë?

Shkup, 7 shkurt – Maqedonia e Veriut ka ndaluar përkohësisht bisedimet zyrtare me Sofjen, të cilat pritet të rinisin pas zgjedhjeve të Bullgarisë në prill. Ndërkohë, komisioni i përbashkët për çështje historike vazhdon të punojë. Kryeministri, Zoran Zaev, deklaroi se identiteti dhe gjuha maqedonase as nuk u diskutuan dhe as nuk do të negociohen dhe se ne nuk kemi nevojë për anëtarësim në BE që nuk e njeh dhe pranon gjuhën maqedonase. Ndëkohë që këtë çështje e komentojnë dhe njohësit e problemeve në vend, Maleski dhe Ramadani, transmeton Zhurnal.mk.

Mesazhet e para të Shteteve të Bashkuara për Bullgarinë tashmë kanë mbërritur dhe ato janë sinjali fillestar që kristalizon pozicionin e tyre, thotë Maleski.

“A do të ketë nevojë për më shumë? Unë mendoj se do ta dimë që pas zgjedhjeve në Bullgari me qeverinë e re dhe sa do t’i dëgjojë mesazhet nga Uashingtoni, por edhe nga Brukseli, unë pres që të ketë një presion nga atje . Në çdo rast, veprimi i koordinuar i Amerikës dhe BE-së në lidhje me Ballkanin Perëndimor është jashtëzakonisht i rëndësishëm, dhe së fundmi kjo çështje më e zjarrtë për ne është fillimi i negociatave dhe çimi i saj drejt anëtarësimit në BE. Performanca e koordinuar jep një impuls të tillë, të cilin ne e shohim në të kaluarën përmes shembujve nga Evropa Qendrore dhe Lindore që hynë, sa e rëndësishme është dhe sa e përshpejton procesin e integrimit “, shton Maleski.

Ndërsa Ismet Ramadani thekson se administrata e SHBA-së do të përdorë aleancën e NATO-s si një ndikim për të qenë më efektive në integrimin e vendit tonë në BE dhe tani na duhet ndihmë me Bullgarinë, marrëdhënia e së cilës nuk korrespondon me standardet e këtyre aleancave dhe kjo është përparësia jonë.

“Ne presim që administrata e SHBA dhe BE do të duhet të respektojnë atë që është një standard dhe kriter minimal, veçanërisht kur bëhet fjalë për identitetin dhe gjuhën dhe karakteristikat kulturore, të cilat janë në një farë mënyre motoja e zhvillimit të unionit si në BE ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara dhe BE duhet së pari të respektojnë identitetin dhe gjuhën e vendit dhe ne duhet të veprojmë me mençuri, zgjuarsi dhe me dinjitet rreth problemit.

“Ne do të duhet të veprojmë si Atlantikistë në mënyrë që të jemi në gjendje të zgjidhim problemin me Bullgarinë në mënyrën më të mirë me gjithçka që është identiteti, gjuha dhe dinjiteti. Mbi të gjitha, populli dhe të gjithë ne që i përkasim shtetit. Këtu mendoj se kemi të bëjmë mirë me problemin, megjithëse nga disa struktura, ndonjëherë ka më shumë nervozizëm dhe shfaqje që nuk shkojnë në favor të mirëmbajtjes dhe edukimit të marrëdhënieve, së pari me aleatët, domethënë me SHBA dhe BE, të cilat pasqyrohen në marrëdhëniet me “fqinjët dhe në këtë rast Bullgarinë”, sqaron mes tjerave Ramadani, transmeton Zhurnal.mk.

Nga ana tjetër, ambasadorja Burns tha se Shtetet e Bashkuara ishin të zhgënjyera me bllokadën e Bullgarisë sepse Maqedonia e Veriut ishte e gatshme të fillonte negociatat dhe ekzistojnë rreziqe që vijnë me një vendim të tillë, jo vetëm për vendin por edhe për BE-në dhe çështjet që lidhen me procesin e zgjerimit.në përgjithësi.

“Është e rëndësishme që bisedimet dypalëshe të vazhdojnë në një formë dhe unë mendoj se të dy palët e njohin atë. Shpresoj që këto diskutime të vazhdojnë në një mënyrë konstruktive dhe në një mënyrë të përshtatshme për të dy vendet, dhe në interes të të dy vendeve. Përveç kësaj, është e rëndësishme të mbash terrenin të gatshëm dhe të zhvillohen negociatat për procesin e pranimit në BE. Ne besojmë se Maqedonia Veriore ka treguar se është e gatshme për konferencën e saj të parë ndërqeveritare, e cila shpresojmë se mund të ndodhë akoma sa më shpejt që të jetë e mundur. Jemi të inkurajuar që Portugalia ka theksuar se zgjerimi i BE si një i tërë do të jetë një përparësi edhe gjatë presidencës së saj”, ka thënë mes tjerave ambasadorja amerikane në Shkup, Burns, transmeton Zhurnal.mk.

Postime të ngjashme

Për një dekadë nuk është blerë asnjë zjarrfikëse e re

Z H

Zjarre edhe në Rakotinc dhe Kuçkovë të Shkupit

Z H

Shtabi i krizës në Kumanovë u bëri thirrje qytetarëve t’I respektojnë rekomandimet e Qeverisë

Z H

BE-ja dërgon pajisje dhe ndihmë për përballje me zjarret në Maqedoninë e Veriut

Z H

U ndanë 11 vendime për Kopshtin e fëmijëve “Fidani”

Z H

Prilep/ 11 qytetarë ngelin pa shtëpi, digjen dhe barakat sociale, shpëtohen 3 foshnje

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...