Agjencia Zhurnal.mk
Bota

SHBA-ja kërkon që Kina të miratojë qasje të lirë të hulumtuesve të OBSH-së

SHBA-ja kërkon që Kina të lejojë ekip hulumtues të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të ketë kontakte në Vuhan me “punonjësit mjekësorë, ish-pacientë dhe personel laboratorik” si dhe qasje deri tek të dhënat mjekësore dhe mostrat.

Përfaqësuesi zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë së SHBA-së, Geret Grihsbi para Këshillit drejtues të OBSH-së tha se Kina duhet të sigurojë studim shkencor me të dhëna për mostra nga kafshët, njerëzit dhe mjedisi jetësor të mbledhura në Vuhan, ku besohet se shpërtheu epidemia e koronavirusit.

Në Këshillin ekzekutiv të OBSH-së u drejtua edhe një përfaqësues i Kinës, i cili tha se presioni politik duhet të ndalojë, sepse hulumtimi për natyrën e virusit është detyrë shkencore që kërkon koordinim dhe bashkëpunim.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...