SHBA-ja miraton dhënien e dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19 për personat me imunitet të dobët

Rregullatorët amerikanë të ilaçeve kanë miratuar për qytetarët e tyre, dhënien e dozës së tretë të vaksinës te personat me imunitet të dobët, si një përforcues për të ndihmuar në parandalimin e infeksionit dhe sëmundjes.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, rregulli i lëshuar nga Administrata e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) prek rreth 10 milionë njerëz, përfshirë marrësit e transplantit dhe pacientët me kancer.

Kjo shënon herën e parë që zyrtarët shëndetësorë amerikanë kanë treguar se dozat përforcuese mund të jenë të nevojshme për të luftuar coronavirusin.

Disa vende të tjera kanë filluar me ofrimin e dozave përforcuese për disa grupe.

Çështja e dozave përforcuese do të diskutohet nga paneli i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në një takim të premten. Nëse miratohet nga grupi, këto doza përforcuese mund të bëhen të disponueshme nga kjo fundjavë. 

Related posts

Guterres: Kriza humanitare në Afganistan drejt katastrofës

D V

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

D V

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More