Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

Administrata e presidentit Joe Biden ka shtuar shtatë laboratorë studimi dhe prodhues kinezë të kompjuterëve në listën e zezë të eksportit në një konflikt me Pekinin mbi teknologjinë dhe sigurinë.

Kjo masë është shenja e fundit që tregon se Bideni mbështet fuqishëm ato kundër kompanive të teknologjisë së Kinës, që nga Washingtoni shihen si kërcënim potencial.

Bideni ka thënë se dëshiron të ketë marrëdhënie më të mira me Pekinin, por nuk ka dhënë sinjale se do t’i heqë sanksionet e vendosura nga Donald Trump në gjigantin Huawei dhe kompani të tjera, shkruan AP.

Trumpi pati tentuar të detyrojë pronarët kinezë të TikTokut t’ia shiste SHBA-së njësinë e vetë atje.

Postime të ngjashme

Dogecoin: Shakaja më e çmueshme e botës

S.B.

Sony po përgatit më shumë se 25 lojëra për PlayStation 5

S.B.

Motorola planifikon të karikojë celularët në ajër

S.B.

iOS 14.5.1 i bën iPhonet në mënyrë drastike më të ngadalshëm

S.B.

Rregulla të reja WhatsApp: Çfarë duhet të dini?

S.B.

Kontrolluesi DualSense i Sonyt mund të përdoret edhe për lojërat në Apple

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...