Agjencia Zhurnal.mk
Bota

SHBA me sanskione të reja ndaj Turqisë për blerjen e sistemit rus S-400

Mediat greke shkruajnë se sanksionet synojnë Industrinë Turke të Mbrojtjes (SSB) dhe katër drejtues të lartë.

Mediat greke shkruajnë se Departamenti i Shtetit ka përparuar në vendosjen e sanksioneve të mëtejshme të CAATSA (Ligji për të Kapërcyer kundërshtarin Amerikan përmes sanksioneve) të vendosura dhjetorin e kaluar kundër Turqisë për blerjen e sistemit rus S-400   .

Sanksionet synojnë Industrinë Turke të Mbrojtjes (SSB) dhe katër drejtues të lartë , duke përfshirë Presidentin e SSB në Turqi, Ismail Demir. Vendimi i Departamentit të Shtetit për specifikimin e mëtejshëm të sanksioneve është planifikuar të publikohet në Regjistrin Federal me 7 Prill.

Çdo agjenci qeveritare e SH.B.A.ve nuk do të lëshojë ose japë ndonjë licencë ose autorizim të veçantë në çdo rast kur legjislacioni përkatës kërkon rishikimin ose miratimin nga Qeveria e Sh.B.A-ve për eksportin ose rieksportin e mallrave ose teknologjisë në SSB.

Institucionet financiare amerikane janë të ndaluara të japin hua për SSB-në më shumë se 10,000,000 $. 

Ky ndalim do të jetë i vlefshëm për një vit dhe parashikon si përjashtim të vetëm financimin e aktiviteteve të SSB që kanë një karakter humanitar.

Shtetet e Bashkuara nuk do të miratojnë lëshimin e ndonjë garancie, sigurimi ose zgjatje të kredisë në lidhje me eksportin e ndonjë malli ose shërbimi në SSB.

SHBA do të ushtrojë ndikimin e saj në të gjitha institucionet financiare ndërkombëtare për të kundërshtuar çdo hua për SSB.

Përveç Presidentit të SSB Ismail Demir , sanksionet prekin edhe  nënkryetarin Farouk Gizit , shefin e mbrojtjes ajrore dhe hapësinore Serhat Gnzoglu dhe shefin e shtabit rajonal të forcave ajrore Nastaran.

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...