Agjencia Zhurnal.mk
Bota

ShBA mirëpret nisjen e bisedimeve Turqi-Greqi

Shtetet e Bashkuara mirëpresin rinisjen e bisedimeve eksploruese midis Greqisë dhe Turqisë, të cilat do të përqëndrohen në demarkacionin detar, vëren Departamenti i Shtetit.

Siç shpjegoi zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Uashingtoni beson se bisedimet e kanë potencialin të çojnë në uljen e tensioneve rajonale.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin të gjitha përpjekjet për të ulur tensionet në Mesdheun Lindor dhe mirëpresin raportet se Greqia dhe Turqia janë të gatshme të fillojnë bisedimet eksploruese mbi caktimin e kufijve detarë . Këto bisedime kanë potencialin për të ndihmuar në uljen e tensioneve rajonale .”

Sipas ministrit të Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu në kontaktet eksploruese, duhet të zhvillohet një dialog i plotë midis Turqisë dhe Greqisë. 

Sipas  një analize të “Anadolu” për rifillimin e kontakteve eksploruese më 25 janar  në Stamboll, në axhendën e Turqisë janë çështjet që lidhen me ujërat territoriale , shelfi kontinental , çmilitarizimi i ishujve , statusi i ishujve, shtrirja e hapësirës ajrore dhe juridiksioni në zonat e kërkimit dhe shpëtimit.

Ky është raundi i 61-të i parë i procesit përkatës, i cili do të zhvillohet në Stamboll, më 25 janar 2021. 

Raundi i fundit i kontakteve midis të dy palëve në këtë proces u zhvillua në mars  të 2016.

Postime të ngjashme

Ekspertët e OBSH pritet “të copëtojnë” raportin e përkohshëm në Wuhan

S.B.

Universiteti turk: Vaksina Sinovac e Kinës 83.5% efektive

Z H

CMG-ja: Çfarë po pret bota nga “Dy Sesionet” e Kinës?

Z H

Protesta në Senegal për shkak të burgosjes së liderit të opozitës Ousmane Sonko

S.B.

Zelanda e Re i shpëtoi një cunami

S.B.

BE paralajmëron për një krizë shoqërore pas pandemisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...