Shqipëri

SHBA: Nisja e punës së BKH, hap më tej drejt drejtësisë që shqiptarët duan

Zhurnal Ads

Ambasada e SHBA në Tiranë përshendeti marrjen e detyrës nga Aida Hajnaj si drejtuese e Byrose Kombëtare të Hetimit, organ i krijuar në kuadër të reformës në drejtësi në vendin tonë.

Vendosjen e Hajnaj në krye të BKH, ambasada amerikane e quan gur të rëndësishëm kilometrik, jo vetëm për sistemin shqiptar të drejtësisë, por gjithashtu për gratë në role drejtuese.

Nisja e punës së Byrosë së Hetimit, për ambasadën e SHBA, është një hap më tej drejt drejtësisë që shqiptarët kërkojnë.

 Sot, zj. Aida Hajnaj, merr detyrën si drejtuesja e parë e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Ky është një gur i rëndësishëm kilometrik, jo vetëm për sistemin shqiptar të drejtësisë, por gjithashtu për gratë në role drejtuese. Në përputhje me kërkesat e ligjit shqiptar, Hajnaj përfundoi një program trajnimi posaçërisht të krijuar nga Programi Ndërkombëtar i Ndihmës së Trajnimit të Hetimit Kriminal (ICITAP) në Shqipëri, të fokusuar në procesin përzgjedhës të hetuesve të BKH, në etikën profesionale në BKH, në procedurat e disiplinës në BKH, në përdorimin e forcës dhe armëve të zjarrit nga BKH, rregulloren mbi përdorimin e poligrafit në BKH, në marrëdhëniet e BKH me Policinë e Shtetit dhe mbi rolin vëzhgues të Komisionit Ndërkombëtar të BKH. Ne përgëzojmë Shqipërinë për marrjen e një hapi më tej drejt drejtësisë që shqiptarët kërkojnë dhe meritojnë./VizionPlus

Postime të ngjashme

Infektohet me Covid-19 drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu

S.B.

Emërimi që alarmoi PD-në dhe si falsifikuan me shpejtësi Basha me Bardhin, një “përjashtim”

S.B.

Mediat greke: ‘Me karotën e integrimit’ diplomacia greke i bëri presion Tiranës për ta dërguar detin në Hagë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...