SHBA: Një në katër të infekuar me Kovid-19 është fëmi

Numri i rasteve me Covid tek fëmijët në SHBA po rritet në mënyrë alarmante, ndërsa studentët kthehen në auditore.

 

Rastet tek fëmijët janë më të larta në zonat me përqindje të ulëta të vaksinimit dhe ku shkollat ​​nuk ndjekin udhëzimet e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), shkruan gazeta britanike “Guardian”.

Sipas një raporti të publikuar nga Akademia Amerikane e Pediatrisë, më shumë se 250,000 fëmijë u infektuan me koronavirus në javën e fundit të gushtit.

Kjo është incidenca më e lartë javore e rasteve të reja tek fëmijët që nga fillimi i pandemisë.

Në javën e fundit të gushtit, u raportuan gjithsej rreth një milion raste me Covid, që do të thotë se një në katër raste të reja në vend ishin fëmijë.

Related posts

Panair tregëtar i shërbimeve per te shfaqur paisjet e teknologjise se larte.

Z H

BE-ja nuk i njeh të gjitha vaksinat kundër Kovid-19

N E

CDC: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com