Agjencia Zhurnal.mk
Bota

SHBA, një rekord prej 25 milionë qytetarësh kanë votuar për presidencialet

17 ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA, mbi 25 milionë amerikanë kanë votuar tashmë personalisht ose me postë.

Këto janë të dhënat më të fundit nga US Election Project, publikuar nga Universiteti i Floridas.

”Këto janë numra rekord në kohë pandemie”, shpjegojnë ekspertët.

”Shumica e votuesve po zgjedh votimin e hershëm, sidomos me postë, për të shmangur turmat ose radhët shumë të gjata në qendrat e votimit më 3 nëntor”, theksojnë ata.

Në zgjedhjet e vitit 2016, në këtë datë, 17 tetor, kishin votuar 6 milionë amerikanë.

Postime të ngjashme

Greqia dhe Izraeli me marrëveshje miliardëshe në fushën e mbrojtjes

N E

Siria do të mbajë zgjedhje presidenciale

N E

SHBA dhe Kina bashkpunojnë për zgjidhjen e krizës klimatike

N E

Ndërtimi i kanalit të Stambollit shqetëson Rusinë

N E

Nikos Dendias: Edhe përkundër kontesteve me Turqinë , zgjidhja nuk është e pamundur

N E

Aleksandër Vuçiq: Berisha dhe Basha flasin hapur për krijimin e Shqipërisë së Madhe

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...