SHBA teston me sukses armën hipersonike Raytheon – e aftë për shpejtësi më të madhe se pesëfishi i zërit

Ushtria amerikane tha se ka testuar me sukses një armë hipersonike, e aftë për shpejtësi më të madhe se pesëfishi i shpejtësisë së zërit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, testi, i cili ndodhi javën e kaluar, ishte testi i parë i suksesshëm i Konceptit të Armëve “HAWC” që nga viti 2013, tha Pentagoni të hënën.

Raketa, e cila është ndërtuar nga Raytheon dhe motori punon duke “ngjeshur ajrin me karburant hidrokarbure”, e aftë të arrijë mbi 1,700 metra në sekondë, ose pesë herë nga shpejtësia e zërit.

Raytheon e përshkruan testin si “historik”, duke zbuluar se kompanitë mbeten në rrugën e duhur për të dorëzuar një sistem prototip në Departamentin Amerikan të Mbrojtjes.

Nënkryetari i Teknologjisë së Avancuar në Raytheon Missiles&Defense, Colin Whelan, tha se suksesi i testit fillestar “hap rrugën për një sistem hipersonik të përballueshëm dhe me rreze të gjatë në të ardhmen e afërt për të forcuar sigurinë kombëtare”.

Related posts

Johnson: Marrëdhënia me SHBA-në solide

Redaksia

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Redaksia

Nisma “Sansure Biotech” fituese në konkursin : “G20 Innovation League”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More