Agjencia Zhurnal.mk
Bota

SHBA – Willian Burns drejtori i ri i CIA-s

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka emëruar zyrtarisht ish-zëvendës sekretarin e Shtetit, William Burns si drejtorin e ri të Agjencisë Qendrore të Shërbimit Sekret (CIA).

Shtëpia e Bardhë tha se administrata Biden dërgoi emërimin e Burns në Senat për konfirmim.

Nëse konfirmohet nga Senati, Burns do të zëvendësonte Gina Haspel, e cila u emërua nga ish-presidenti Donald Trump për të drejtuar CIA-n në 2018.

Demokratët kontrollojnë dhomën e lartë të Kongresit Amerikan.

Burns ka më shumë se tre dekada përvojë në shërbimin e jashtëm amerikan dhe ka shërbyer në pozicione të shumta të sigurisë kombëtare për administratat demokrate dhe republikane./atsh

Postime të ngjashme

Mijëra persona protestojnë në Francë kundër pasaportës shëndetësore të COVID-19

D V

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

D V

Shkon në gjashtë numri i viktimave nga zjarret në Turqi

D V

Erdogan: Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e 14 zjarreve pyjore

D V

Zjarre në Itali, Spanjë dhe Turqi

D V

Ekspertët në SHBA rekomandojnë që gratë shtatzëna të vaksinohen kundër COVID-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...