Shefi i OKB: Ekonomia e Afganistanit në kolaps, janë pezulluar shumë shërbime

Shefi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, António Guterres ka thënë se ekonomia e Afganistanit është në kolaps.

Guterres me anë të një shkrimi në Twitter ka kërkuar që vendet e tjera të botës duhet të marrin veprime për të shmangur kolapsin, përcjell Telegrafi.

“Ekonomia e Afganistanit është në kolaps. Bankat po mbyllen dhe shërbimet thelbësore, si kujdesi shëndetësor, janë pezulluar. Unë i bëj thirrje botës të ndërmarrë veprime dhe të injektojë likuiditetin në ekonominë afgane për të shmangur kolapsin”, ka paralajmëruar ai.

Kujtojmë se në gjatë muajit gusht, forcat ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ishin tërhequr nga vendi pas një qëndrimi 20 vjeçar. Pas kësaj, talebanët kishin marr pushtetin në Afganistan.

Related posts

Zhgënjim dhe frikë mes aleatëve amerikanë që përpiqen të largohen nga Afganistani

Redaksia

Izraeli planifikon ndërtime të reja në Bregun Perëndimor

D V

Jeff Bezos dhe tre shoqërues udhëtojnë sot në hapësirë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More