Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shekerinksa: Faqet e errëta të historisë ballkanike nuk duhet të jenë fati jonë

Zhurnal Ads

Shkup, 26 nëntor, zhurnal.mk – Si Qeveri dhe si njerëz, do të bëjmë gjithçka që është në mundësinë tonë që të mos jemi pengje të historisë. Faqet e errëta të historisë ballkanike nuk duhet të jenë fati jonë dhe nëse kombet evropiane kanë gjetur forcën që të na harrojnë, por të falin, të njëjtën gjë duhet ta bëjmë edhe ne. Përpjekja jonë si Qeveri është të gjejmë zgjidhje që do të na sigurojnë të ardhme evropiane, theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska.

Ajo në një pyetje gazetareske në lidhje me reagimet për intervistën për mediat bullgare të kryeministrit Zoran Zaev, theksoi se atë që e ka thënë kryeministri nuk është mohim as i rrezikut fashist dhe as i luftës sonë antifashiste.

“Plani, politika, dëshira e kryeministrit është që të hap pak më shumë dyer midis bashkëpunimit të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë dhe të mos lejojmë që ajo që ndodhi 70 vjet më parë të jetë e vetmja gjë për të cilën diskutojmë në shekullin 21”, tha Sekerinska.

Ministri i Mbrojtjes theksoi se ajo që ata kanë treguar në të kaluarën si Qeveri është se duan dhe dinë të punojnë në kompromis, por edhe se thonë “jo” dhe nuk ikin nga “jo” atje ku propozimet janë të papranueshme. Kështu, siç theksoi ai, do të vazhdojnë ta bëjnë edhe më tej.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Në Çair hedhet gurthemeli për kopshtin më të madh në Maqedoni, “Fidani”

Z H

Në Shkup 509 shoferë të sanksionuar, prej tyre 75 për tejkalim të shpejtësisë

admin

Nisma “Stop Rusinos” kërkon mbylljen e tërësishme të deponisë

T E

Këshilli i Prokurorëve Publik sot do të zgjedhë zv.kryetarin e ri

Z H

BDI shkel premtimin për përcaktimin e rrogës minimale prej 600 euro për infermierët në 100 ditët e para!

E.E.

Buhova: Në 4 ditët e fundit janë dhënë 7500 vendime për izolim

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...