Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Shekerinska dhe Karlin nënshkruan Memorandum për bashkëpunim në mbrojtje mes Maqedonisë së V. dhe SHBA-së

Shkup, 27 shkurt – Ministrja e Mbrojtjes, Radmila Sekerinska dhe Ndihmës sekretarja amerikane e mbrojtjes për çështje të sigurisë ndërkombëtare Mara Karli, në Shkup dhe në Uashington e nënshkruan Memorandumin e ri në mbrojtje mes Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së. Nl nënshkrimin e Memorandumit në Ministrinë e Mbrojtjes mori pjesë edhe ambasadorja amerikane Kejt Bërnz.

Memorandumi i ri e pasqyron bashkëpunimin jashtëzakonisht të ngushtë të mbrojtjes midis dy vendeve, i cili është bërë më intensiv në vitet e fundit dhe zëvendëson

Memorandumin ekzistues të Bashkëpunimit, i cili u nënshkrua në vitin 1994, kumtoi Ministria e Mbrojtjes.

Memorandumi paralajmëron avancimin e partneritetit strategjik përmes trajnimeve dhe ushtrimeve të përbashkëta, promovimin e mundësive për luftën kundër terrorizmit, shkëmbimin më intensiv në arsimin profesional ushtarak, si dhe përmirësimin e ndërveprimit.

Pas nënshkrimit të Memorandumit, Shekerinska dhe Karlin në bisedën telefonike u pajtuan se Memorandumi është një dëshmi për angazhimin e ndërsjellë për zhvillimin e bashkëpunimit në mbrojtje në nivelin dypalësh, por edhe si vende – aleate në NATO.

Në bisedë u shpreh kënaqësia për rritjen e bashkëpunimit midis Maqedonisë Veriore dhe Shteteve të Bashkuara në drejtim të modernizimit dhe pajisjes së Ushtrisë, stërvitjeve dhe stërvitjeve të përbashkëta, pjesëmarrjes së përbashkët në misionet e NATO-s dhe bashkëpunimit në zhvillimin e gamës Krivollak në kapacitetin e NATO-s. Në prag të 27 marsit, ministrja Shekerinska pranoi urime nga përfaqësuesja e lartë e Pentagonit, Karlin, për përvjetorin e ardhshëm të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO.

Bashkëpunimi i mbrojtjes midis Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së është një shembull i bashkëpunimit strategjik midis dy vendeve që tani janë aleate të NATO-s. SHBA-ja është një nga mbështetësit më të mëdhenj të zhvillimit të Forcave të Armatosura të Maqedonisë së Veriut në tre dekadat e fundit.

Gjatë kësaj periudhe, përmes programit të ndihmës ushtarake ndërkombëtare, forcat tona të armatosura nga SHBA-ja morën pajisje me vlerë mbi 150 milion dollarë. Më shumë se 800 anëtarë të ushtrisë dhe personeli i mbrojtjes janë trajnuar përmes programit të trajnimit dhe arsimit në shkollat e mesme ushtarake dhe qendrat e trajnimit të SHBA.

Shembull për nivelin jashtëzakonisht të lartë të besimit midis ushtrive të dy vendeve është pjesëmarrja e tyre e përbashkët në misionet paqeruajtëse, të tilla si misioni Liria për Irakun, misioni ISAF në Afganistan, ku në operacionin “Feniks”, trupat e Ushtrisë u vendosën në ekipe me anëtarë të National Guard Vermont me të cilën ne kemi punuar intensivisht për 27 vjet, si dhe misionin e vazhdueshëm “Mbështetje e vendosur”.

Në gjysmën e dytë të majit të këtij viti, konsultimet dypalëshe të mbrojtjes do të mbahen midis ekspertëve të mbrojtjes nga Ministria dhe Pentagoni, të cilat do të jenë një mundësi tjetër për shkëmbimin e nismave të reja, theksohet në kumtesën e MM-së.

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...