Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shekerinska – Injac: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, impuls i ri në bashkëpunimin rajonal

Shkup, 25 dhjetor, zhurnal.mk – Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi janë shembull i bashkëpunimit të suksesshëm në mbrojtje dhe edukimin e personelit si dhe përforcimin e kapaciteteve mbrojtëse. Mbështetja që morëm nga Podgorica për hyrjen tonë në Aleancë ishte mbështetja për stabilizimin e të gjithë rajonit, tha ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska në bisedën e sotme përmes video lidhjes me ministren e sapoemëruar të Mbrojtjes së Malit të Zi, Olivera Injac.

Duke uruar homologen e saj malazeze për funksionin dhe zgjedhjen e qeverisë së re, Shekerinska tha se përvoja e Malit të Zi për t’u inkuadruar në NATO është udhëzuesi ynë në procesin e integrimit në sistemin e Aleancës dhe nënvizoi rëndësinë e bashkëpunimit në rajon në fushën e mbrojtjes dhe rolin koheziv të NATO-s.

Ministrja, informojnë nga MM, potencoi se pranimi i të dy vendeve në NATO është një tregues që në Aleancë nuk ka të mëdhenj dhe të vegjël, por është një familje e vendeve të barabarta, me votë të barabartë dhe përgjegjësi të barabartë. Në këtë drejtim, ai nënvizoi se vendi po zhvillon Qendrën e tij rajonale për marrëdhëniet me publikun për t’u rritur në një qendër për trajtimin e dezinformatave dhe lajmeve të rreme, të cilat do t’i japin NATO-s dhe rajonit kapacitet shtesë për të luftuar ndikimet që duan të minojnë stabilitetin dhe integritetin e Ballkanit Perëndimorë.

Në video takim u bisedua për shkëmbimin e pjesëmarrjes në stërvitjet vitin e ardhshëm në të dy vendet, për të cilat ministrja Shekerinska theksoi rëndësinë e poligonit ushtarak Krivolak dhe investimet e bëra nga Ministria e Mbrojtjes dhe Armata për zhvillimin e infrastrukturës së poligonit dhe rritjen e kapacitetit të saj.

Ministrja malazeze Injac e përshëndeti anëtarësimin e vendit tonë në NATO dhe theksoi se bashkëpunimi i shkëlqyeshëm i mbrojtjes midis dy vendeve do të intensifikohet dhe se mbështetja e ndërsjellë do të vazhdojë në Aleancë.

Postime të ngjashme

ESHS: Të rrejshme janë informacionet lidhur me aplikacionin për vetë regjistrim nga diaspora

Z H

Kuvendi po shqyrton disa ligje, votimi është caktuar për më 9 mars

Z H

Afat edhe pesë vite për legalizim të ndërtimeve të egra

Z H

721 raste të reja me Covid, vdesin 9 pacientë

Z H

“Procedura për zgjedhje të kandidatëve për kryetarë të komunave niset nga anketa”

Z H

Besimi: Interesi për eurobondin 2,3 herë më i madh, që tregon se jemi tërheqës për investuesit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...