Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Shekerinska – Vei: Lufta me pandeminë kërkon unitet dhe mbështetje të ndërsjellë

Shkup, 30 mars – Me nderime të larta ushtarake sot në Ministrinë e Mbrojtjes u prit ministri kinez i Mbrojtjes, gjenerali Vei Fenghe, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut.

Në takim me ministren Radmilla Shekerinska u konfirmua bashkëpunimi shumëvjeçar dypalësh i mbrojtjes, i cili bazohet në Marrëveshjen e bashkëpunimit të vitit 2004, që është veçanërisht aktive në fushën e edukimit dhe trajnimit ushtarak, duke mësuar aftësitë ushtarake kineze dhe sportet ushtarake.

Ministrja Shekerinska, siç informojnë nga Ministria e Mbrojtjes, e falënderoi Kinën për mbështetjen e saj në përballjen me pasojat e pandemisë, e cila në korrik të vitit 2020 i dhuroi Armatës pajisje mjekësore mbrojtëse të përbërë nga maska ​​mbrojtëse, syze, vezirë, kostume mbrojtëse, doreza, pompa të infuzionit, termometra dhe helmetat termike, në vlerë të përgjithshme prej rreth 250.000 dollarë.

“Asnjë vend nuk mund të ndërtojë mure dhe të mbrohet nga pandemia nëse e gjithë bota nuk mbrohet. Vetëm kur të gjithë luftojmë së bashku me të njëjtin armik do të kemi rezultate më të mira dhe më të shpejta”, tha ministrja dhe e shfrytëzoi rastin për t’i kërkuar ministrit Vei dërgesë më të shpejtë të vaksinave kineze në vendin tonë.

Ministri kinez i Mbrojtjes, thuhet në komunikatë se në takim ka porositur se bashkëpunimi mbrojtjes midis Kinës dhe Maqedonisë së Veriut është i mirë, por ka hapësirë ​​për forcimin e bashkëpunimit në arsimin dhe trajnimin ushtarak, menaxhimin e krizave, operacionet paqeruajtëse dhe trajnimin e forcave speciale.

Shtatëdhjetë vende të botës e kanë miratuar përdorimin e vaksinave kineze. Në Kinë, 100 milionë njerëz janë vaksinuar. Si vend i përgjegjshëm, Kina dëshiron të ndihmojë vendosjen e pandemisë nën kontroll”, tha ministri kinez i Mbrojtjes, Vei Fenghe dhe njoftoi se ai do të punonte për shpërndarjen më të shpejtë të vaksinave kineze në Maqedoninë e Veriut.

Ministri paralajmëroi mundësinë e mbështetjes së Armatës maqedonase me vaksinat kineze.

Në takim, ministrja Shekerinska dhe homologu i saj kinez Vei u angazhuan për një përgjigje të përbashkët dhe të bashkuar të botës ndaj sfidave globale.

Gjatë vizitës së tij zyrtare në vend, ministri kinez i Mbrojtjes do të ketë takime me kryeministrin Zoran Zaev dhe me presidentin Stevo Pendarovski.

Postime të ngjashme

Komuna e Çairit vendosi tabela të reja basketbolli në fushën e sportit në lagjen “Gazi Babë”

R Zh

Milloshoski: Bujar Osmani të raportojë për udhërrëfyesin me Bullgarinë para Komisionit për Politikë të Jashtme

R Zh

Aleanca për Shqiptarët: Nxënësve u kërkohen para për dëftesa, partia e korruptuar, BDI të ndalojë keqpërdorimet

R Zh

Në mjekim spitalor janë 105 pacientë me kovid, 37 prej tyre në Shkup

R Zh

Zaev: LSDM-ja është favorite në zgjedhjet lokale

R Zh

Vazhdojnë rregullat aktuale për hyrje në Greqi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...