Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shëndetësia është afër kolapsit në Amazon

Mijëra varre të sapohapura. Turnet e punës nga 36 orë për personelin e kujdesit shëndetësor.

Shëndetësia është afër kolapsit në Amazon, ku të afërmit janë të detyruar të kujdesen për anëtarët e familjes së tyre.

Spitalet janë të mbipopulluara dhe furnizimet me oksigjen po mbarojnë. Kjo e bën epidemiologun Jesem Orellana, i cili punon në institutin prestigjioz shëndetësor brazilian Fiocruz, të krahasojë shtretërit spitalorë të pacientëve me COVID-19 në kryeqytetin e Amazonës Manaus me një “dhomë mbytjeje”.

“Manaus ka humbur,” tha Orellana duke e përshkruar qytetin si një laborator çnjerëzor në natyrë, ku pacientët vdesin në shtëpi pa u trajtuar.

Brazili është goditur rëndë nga vala e dytë e koronavirusit dhe ka regjistruar mbi 8.8 milionë raste me COVID-19 dhe më shumë se 217,000 vdekje gjatë gjithë pandemisë. Presidenti Jair Bolsonaro ka minimizuar seriozitetin e situatës, ka shprehur skepticizëm në lidhje me vaksinat dhe ka kritikuar masat lokale të kontrollit të infeksionit, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Situata është veçanërisht e vështirë tani në Manaus, ku më shumë se 4,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi dhe tashmë në pranverë ishte e domosdoshme të vendoseshin viktimat në grumbuj në varre masive. Tani qyteti, i cili ka rreth 2.2 milion banorë, po lufton edhe një herë për t’u kujdesur për këdo që sëmuret. Por shtretërit në rreth 30 spitale nuk janë të mjaftueshëm. /RTKLive

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...