Agjencia Zhurnal.mk

“Shengeni Ballkanik”, Nishani: Strategji anti-perëndim e Serbisë

Tiranë, 11 nëntor, zhurnal.mk – “Shengeni Ballkanik” apo rilindja e Platformës Jugosllave e ashtuquajtur “e të pa angazhuarve” ?”- nën këtë titull, ish presidenti Bujar Nishani, komenton takimin në Maqedoni të kryeministrave të Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Përmes një statusi të gjatë në facebook, ish-presidenti Bujari Nishani shkruan mbi Shengenin Ballkanit, ndërsa thotë se ne shqiptarët kemi patur një fat të keq në historinë tonë mijëra vjeçare.

“Ne shqiptarët kemi patur një fat të keq në historinë tonë mijëra vjeçare.Ky fat na ndau e izoloi vijimësisht nga përkatësia jonë identitare, kulturore dhe ajo njerëzore, nga hapësira dhe modeli perëndimor. Ky fat na përndoqi deri ditën kur Muri i Berlinit, ra dhe era e perëndimi depërtoi e erdhi ndër hapësirat tona.”- shkruan ish presidenti.

“Shengeni Ballkanik” apo rilindja e Platformës Jugosllave e ashtuquajtur “e të pa angazhuarve” ?Ne shqiptarët kemi…

Posted by Bujar Nishani on Monday, November 11, 2019

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

XH.I

Lajmet e fundit

Loading...