Agjencia Zhurnal.mk

Shënohet viktima më e re nga COVID-19, i ati i 34-vjeçarit: Ishte i shëndetshëm dhe jo duhanpirës

Emanuele Renzi është viktima më e re deri më tani e regjistruar nga koronavirusi, ndërsa babai i tij ka rrëfyer se 34-vjeçari ishte i shëndetshëm dhe nuk konsumonte as duhan.

“Ai ishte i shëndetshëm, i plotë, jo duhanpirës” tha Guglielmo Renzi, ish drejtori i Metro A: “Ai nuk kishte asnjë sëmundje”.

Ndërkohë janë zbardhur edhe lëvizjet e të riut kohët e fundit ku sipas mediave italiane gjatë këtyre dy javëve ka udhëtuar në Barcelonë nga 6 deri në 8 Mars, izolimi nga data 9, ethet e para në 11 dhe shtrimi në spital vetëm në 16 Mars .

“Jo, ai ishte mirë! Pa sëmundje. Djali im kishte një fizik të paprekur, të përsosur. Si sportist. Ai ishte shumë i shëndetshëm, jo ​​duhanpirës … A mund të them lamtumirë tani?”, tha i ati për një mediaitaliane.

Në natën e tretë të makthit të koronavirusit, lajmi më i keq vjen nga një qytet kodrinor i famshëm për ajrin e tij të mirë, rrëzë maleve të Prenestini: Emanuele Renzi, 34 vjeç, ish-student i inxhinierisë dhe më pas punonjës i një qendre telefonike, ndërsa u zhvendos në Romë që në moshën 6-vjeçare.

I punësuar në një kompani private që gjithashtu punon për zyrën postare italiane, Emanuele vdiq natën midis të Shtunës dhe të Dielës në Policlinico të Tor Vergata, pasi kishte testuar pozitivisht për koronavirusin. Kriza e frymëmarrjes, e cila ndodhi në njësinë e kujdesit intensiv, ishte e lidhur me një përkeqësim të papritur të pamjes klinike. Ishte Angelo Lupi, kryetari i Komunës së Shpellës, ku jetojnë prindërit – nëna dhe babai Guglielmo Renzi, menaxher Cotral, ish menaxher operativ i Metro A në Romë – për ta bërë lajmin zyrtar në mëngjesin e vonë. Thashethemet ishin se ai ishte shtruar në spital që prej mëngjesit të së Premtes.

Sipas protokolleve shëndetësore, prindërit, të cilët u nisën menjëherë në spital, nuk u lejuan të shohin djalin e tyre. Një vdekje – në një moshë të re, pa simptoma të mëparshme – e cila tani është e destinuar të bëjë pyetjen botërore shkencore. Por ku dhe në çfarë rrethanash u infektua Emanuele Renzi?

Pas shkollës së mesme shkencore, Emanuele kishte ndjekur Inxhinierinë, por nuk kishte arritur gradën. Ai kishte gjetur punë dhe kishte një fëmijë me partneren e tij. Ai kohët e fundit kishte qenë në Barcelonë.

“Nga hetimi epidemiologjik i kryer nga shërbimi i parandalimit ASL Roma 2, del se djali, i cili punonte në një qendër telefonike, kishte qenë në Barcelonë nga 6 deri në 8 Mars dhe 9 Marsi ishte dita e tij e fundit e punës dhe më pas ai e kishte vendosur veten e tij në izolim, ai tregoi simptomat e para të etheve në ditën 11 dhe në 16 ai u transferua, me këshillën e mjekut të tij, në një ambulancë dhe u shtrua në spital në Policlinico të Tor Vergata, ku ai hyri në kujdesin intensiv“, njoftuan autoritetet shëndetësore.

Në orët në vazhdim, përveç autopsisë, do të mbahet një inspektim në selinë e kompanisë Youtility Center (Gruppo Distribuzione Spa). Por një i afërm, nën garancinë e anonimitetit, nxjerr në pah edhe një hipotezë mjaft të saktë: “Emanuele vdiq sepse mbërriti vonë në spital. Simptomat e para janë nënvlerësuar “.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...