Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Sherbimet sekrete gjermane do të mund të lexojë mesazhet në WhatsApp

Zhurnal Ads

Qeveria gjermane ka miratuar një projekt ligj me të cilin lejon që institucionet e inteligjencës të mund të lexojnë shkrimet në WhatsApp dhe shkëmbimet e mesazheve të koduara të ngjashme.

Zv. zëdhënësja e qeverisë, Ulrike Demmer deklaroi se kabineti i ministrave ka pranuar projektligjin e paraqitur nga Ministria e Brendshme, i cili u njeh mundësinë institucioneve të inteligjencës që të lexojnë shkresat e koduara në WhatsApp dhe aplikacionet tjera të ngjashme.

Sipas këtij aplikacioni, Institucioni i Mbrojtjes Kushtetuese BfV përgjegjës për inteligjencën e brendshme, Shërbimi Federal i Inteligjencës BND përgjegjës për inteligjencën e jashtme, Shërbimi Informativ Ushtarak MAD do të jetë në gjendje të ndjekin dhe kontrollojë mesazhete koduara.

Projektligji pritet të miratohet në Parlamentin Federal. Për zbatueshmërinë e cila do të hyjë në fuqi duke u shndërruar në ligj pas miratimit nga Parlamenti do të vendoset kushti për një vendim gjykate.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Lansohet në Evropë Lenovo Legion Duel

admin

Huawei shet “Honorin”

S.B.

Telefonat Xiaomi me kamera të padukshme po vijnë në vitin 2021

admin

Kamera e iPhone 12 nuk mund të zëvendësohet nga teknikë të paautorizuar nga Apple

S.B.

Britania e Madhe rrezikon të mos ofrojë internet me shpejtësi të lartë

S.B.

Firefox përgatitet për një ridizajnim këtë vit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...