Agjencia Zhurnal.mk
Bota Kulturë

Shfaqet premiera e dokumentarit të CMG-së mbi luftën ndaj COVID-19

Në qytetin Sanya të Kinës Jugore po zhvillohet Festivali i 3-të Ndërkombëtar i Filmit i Ishullit Hainan.

Të dielën, në kuadër të këtij festivali, u dha shfaqja premierë e dokumentarit me teknologjinë e qartësisë ultra të lartë 4K “Lufta e Kinës kundër epidemisë 2020”, i cili tregon historinë e përpjekjeve të popullit kinez kundër pandemisë së COVID-19

Dokumentari 90-minutësh, i prodhuar nga Grupi Mediatik i Kinës (CMG), bazohet në dhjetëra mijë orë video të filmuara nga reporterët dhe kameramanët e CMG-së.Para premierës u transmetua një video promovuese e filmit prej 25 minutash.

Shikuesit u prekën nga disa momente mallëngjyese të përjetuara gjatë periudhës së veçantë në qytetin Wuhan të Kinës Qendrore, ish-epiqendra e epidemisë së koronavirusit në Kinë

Ky është dokumentari i parë në botë me teknologjinë 4K mbi luftën antipandemike, i cili ka vlera artistike dhe historike.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...