Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shfaqet varianti danez i COVID-19 në Gjermani: Anashkalon më lehtë sistemin imunitar të trupit

Variantet e reja të coronavirusit britanik dhe Afrikës së Jugut kanë frikësuar të gjitha vendet evropiane për një kohë të gjatë dhe tani një gjurmë e re nga Danimarka është identifikuar në Gjermani, e cila nuk është dëgjuar për një kohë të gjatë.

“Varianti danez” pretendohet të anashkalojë më lehtë sistemin mbrojtës të trupit, raporton nordbayern.

Nga frika e përhapjes, qeveria daneze ndaloi të gjitha vizitat në vend në muajin nëntor dhe pritej të zhdukej varianti.

Sidoqoftë, dy raste të llojit danez janë identifikuar në Ansbach dhe Neu-Ulm në Gjermani.

Sipas mediave, laboratori në Augsburg provoi se shkaku i sëmundjes së dy pacientëve më të vjetër se 60 vjeç është lloji danez. Tani për tani, është e paqartë se çfarë lidhje mund të kishin pacientët me Danimarkën. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...