Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Shihni se çfarë mund të bëjë një aparat fotografik me 3,200 megapikselë

Shkencëtarët nga Menlo Park, Laboratori Kombëtar me bazë në Kaliforni, bënë fotografitë e para digjitale në botë me një aparat 3,200 megapikselë, duke përdorur një pajisje të përparuar të imazhit të krijuar për të eksploruar hapësirën.

“Ne do të masim dhe katalogojmë rreth 20 miliardë galaktika”, tha Stephen Kahn, drejtor i Observatorit Vera C. Rubin në Kili, transmeton Telegrafi.

Në atë observator, aparati digjital më i madh në botë do të bëhet qendra e përpjekjeve monumentale për të hartuar qiellin e natës.

Do t’i duhen kamerës rreth 10 vjet për të kapur imazhet më të hollësishme të universit të marra ndonjëherë.

“Shumica e pjesëve të qiellit të natës nuk janë realizuar kurrë në të vërtetë me teleskopë”, tha Kahn.

https://youtu.be/_QqmYslZG7o

Postime të ngjashme

Zgjedhja e makinës së duhur për larje

S.B.

Galaxy S21 Ultra ka diçka që dy modeleve të tjera Galaxy S21 ju mungon

S.B.

Intel nxjerr në shitje kartën e parë grafike të dedikuar për desktopët

S.B.

Apple rekomandon përditësimin e sistemit operativ për shkaqe sigurie

S.B.

Ekipi Sikorsky-Boeing lëshon detaje të helikopterit revolucionar

S.B.

Numrat e telefonit të përdoruesve të Facebook janë për shitje nga një sulm i radhës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...