Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Shikoni robotin “e verbër” duke ngjitur me sukses shkallët

Është bërë një rutinë për robotët me katër këmbë me vizion kompjuteri për të lëvizur shkallët, por udhëzimi i një roboti “të verbër” me dy këmbë është një sfidë krejtësisht e ndryshme. Tani, studiuesit në Universitetin Shtetëror të Oregonit kanë arritur të krijojnë një robot me dy këmbë të quajtur Cassie (Agility Robotics) duke e trajnuar atë të jetë një imitues.

Pse dëshironi që një robot i verbër të lëvizë nëpër shkallë?

Siç theksojnë studiuesit, robotët nuk mund të mbështeten gjithnjë në kamera ose sensorë të tjerë për shkak të dritës së ulët, mjegullës dhe problemeve të tjera.

Në rastin ideal, ata do të përdorin gjithashtu “vetëdijen trupore për të lundruar në një mjedis të panjohur”, transmeton Telegrafi.

Studiuesit përdorën një teknikë imituesi të quajtur “Përforcimi i të Mësuarit” për të përcaktuar se si do të ecte roboti.

Ata vunë re se “trajnimi për lëvizësit me dy këmbë do të përfshijë shumë rënie dhe dështime, veçanërisht në fillim të trajnimit”, kështu që imituesi u mundësoi atyre ta bënin këtë pa thyer robotin.

Ata e mësuan robotin të zgjidhte praktikisht situata të shumta, përfshirë hapat dhe tokën e sheshtë.

Me trajnim të simuluar, studiuesit udhëzuan robotët rreth kampusit universitar për t’u marrë me shkallët dhe llojet e ndryshme të terrenit.

Ai doli të ishte një “i përshtatshëm”, që merrej me bordura, gurë dhe terrene të tjera të pabarabarta që nuk i kishte parë kurrë më parë.

Studiuesit kryen 10 përpjekje për hapat në ngjitje dhe 10 ato zbritëse, dhe ata i përpunuan ato me 80 ose 100 për qind efikasitet.

Kishte disa vërejtje në provat e para, sepse roboti duhej të punonte me shpejtësi standarde – ai tentonte të dështonte nëse hynte shumë shpejt ose shumë ngadalë.

Është gjithashtu shumë i varur nga mekanizmi i kujtesës për shkak të sfidës së lundrimit në një mjedis të panjohur derisa t’a shohë atë.

Studiuesit po planifikojnë teste në të ardhmen për të përcaktuar nëse efikasiteti po përmirësohet duke shtuar vizionin kompjuterik.

Postime të ngjashme

Gmail pësoi ndryshime madhore

Lea Muslija

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Lea Muslija

WhatsApp sjell dy ndryshime në reja në aplikacion, ja për çfarë bëhet fjalë

Dafina Vidishiqi

Microsoft njofton datën kur do t’i jep fund mbështetjes për Windows 10

Dafina Vidishiqi

Samsung hyn në Evropë me marrëveshjen me rrjetin 5G të Vodafone në Britani

Lea Muslija

Panel diskutim për teknologjinë 5G

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...