Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shilegov: Do të kërkojmë me decentralizimin që Qyteti i Shkupit të marrë juridiksionin mbi komunat e Shkupit

Shkup, 16 tetor, zhurnal.mk – Zyrtarët përgjegjës të funksioneve i shohin anomalitë e funksionalitetit të sistemit dhe propozojnë masa të përshtatshme, kështu që ne do të këmbëngulim në procesin e decentralizimit që të mund të kemi juridiksion mbi njësitë e vetëqeverisjes lokale që janë administrativisht në territorin e Qytetit të Shkupit, deklaroi sot kryetari i Qytetit të Shkupit Petre Shilegov.

“Duhet të ekzistojë dualizëm në fushën e inspektimit, veçanërisht në planifikimin urban, pikërisht për shkak të shembujve të qartë të mosrespektimit të ligjit. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër nëse shohim se nuk kemi vetëkontroll, për të vendosur kontroll hierarkik mbi njëri-tjetrin”, tha Shilegov duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas mbarimit të rrethit tek stacioni në Shkup, ku ruhen gjensende të vjetra për ngrohje të tjera jo-mjedisore, së bashku me kryeministrin Zoran Zaev dhe drejtorin e EMV-së, Vasko Kovaçevski.

Lidhur me problemet e brigadës së zjarrfikësve, Shilegov theksoi se Qyteti i Shkupit, së bashku me ministren e Mbrojtjes dhe sindikatat e zjarrfikësve, po punojnë në gjetjen e zgjidhjes përfundimtare për kualifikimin përfundimtar të vendeve të punës të zjarrfikësve në kuptim ligjor zyrtar.

Poashtu, Shilegov hodhi poshtë si të pabazuar vërejtjen se rindërtimi aktual të rrugëve në Shkup ka shkaktuar kaos në komunikacion, duke theksuar se po punohet në vende të ndryshme në qytet dhe lëvizja nuk pengohet.

Postime të ngjashme

Tërmeti dridh vendin, epiqendra në Mavrovë

T E

Aksioni policor në “Bogorodicë”, kapen qindra kilogramë marijuhanë

T E

Alarmojnë mërgimtarët me dokumentacion të skaduar, përmes postës nuk mund të nxjerin të ri

T E

Milososki: Bujar Osmani mund të ndryshojë statutin e BDI-së, jo Kushtetutën e Maqedonisë

R Zh

“Miqtë e Sharrit”/Hidrocentralet dëmtojnë natyrën

T E

Mickoski nga Klinika Infektive: Nuk ka pakt me krimin dhe kriminelët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...