Shimpanzetë për herë të parë në histori sulmojnë dhe vrasin gorillat në natyrë

Sulmet vdekjeprurëse të shimpanzeve ndaj gorillave në natyrë janë vërejtur për herë të parë, ka thënë një ekip studiuesish.

 

Ekspertët që vëzhgonin dhjetëra shimpanza në Parkun Kombëtar Loango në Gabon kishin pritur që ata të ishin të relaksuar rreth gorillave.

Por ndërsa të dy speciet ishin zakonisht të gjallë, studiuesit u habitën kur panë sulme të këqija të herëpashershme, raporton cnn.

“Në fillim, ne vetëm vumë re bërtitje të shimpanzeve dhe menduam se po vëzhgonim një takim tipik midis individëve të komuniteteve fqinje të shimpanzesë”, tha Lara M. Southern, autori kryesor i studimit, në një njoftim për shtyp, transmeton Telegrafi.

“Por më pas, ne dëgjuam rrahjet e gjoksit, një shfaqje karakteristike për gorillat, dhe kuptuam që shimpanzetë kishin hasur në një grup prej pesë gorillash”, shtoi ajo, duke iu referuar sulmit të parë që ekipi pa, në vitin 2019.

Grupi, nga Universiteti Osnabrück dhe Instituti Max Planck për Antropologji Evolucionare në Gjermani, botoi gjetjet të hënën në revistën Nature.

Dy takimet që ata regjistruan, e cila zgjati 52 dhe 79 minuta, panë shimpanzetë të formonin koalicione dhe të fillonin sulmet ndaj gorillave.

Related posts

Gjeti një shpellë afër plazhit me famë botërore dhe krijoi ‘një hapësirë të mrekullueshme’ për të jetuar – por i pastrehu ka një problem me fqinjët milionerë

D V

Mijëra njerëz nuk e dinë përgjigjen e saktë, kush ka përparësi në këtë kryqëzim

D V

Shkojnë për pushime, habiten kur shohin diçka në dhomë – gjejnë kamerën e fshehur të instaluar në një pajisje

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com