Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Shitet në ankand makina që John F. Kennedy përdori në ditën e vrasjes

Një makinë limuzinë e përdorur nga presidenti amerikan John F. Kennedy në ditën e vrasjes së tij, u shit në ankand për shifrën e 375 mijë dollarëve.

Makina e vitit 1963, një Lincoln Continental ishte përdorur nga presidenti Kennedy, Jackie Kennedy dhe guvernatori i Teksasit, John Connally mëngjesin e ditës fatkeqe të 22 nëntorit 1963, ku kreu i Shtëpisë së Bardhë u vra nga një plumb.

Ata udhëtuan me këtë makinë nga Forth Worth për të shkuar në aeroport, ku morën fluturimin për në Dallas, aty ku edhe Kennedy u ekzekutua në një tjetër Lincoln Continental.

Kjo makinë ndodhet prej vitesh në muzeun “Hendy Ford” në Dearborn të Michiganit. /kp/Telegrafi/

Postime të ngjashme

Osamu Suzuki, kryetari 91-vjeçar i Suzukit do të pensionohet këtë verë

S.B.

Mercedesi lanson gjeneratën e re të C-Class – LIVE

S.B.

Vetëm 63 persona mund të zotërojnë një jaht Lamborghini që kushton 3.4 milionë dollarë

S.B.

Furgoni me ashensor, ofron një pamje panoramike dhe një luks të jashtëzakonshëm

S.B.

Shikojeni veturën 18 milionë dollarëshe La Voiture Noire nga Bugatti – shitja më e shtrenjtë

S.B.

Prodhimi çek i veturave në nivelin më të ulët që nga viti 2014

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...