Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Shitjet e telefonave celularë Huawei u shembën plotësisht

Zhurnal Ads

Prodhuesi kinez i celularëve duhet të pranojë humbje të mëdha të shitjeve për telefonat inteligjentë në Evropë.

Prodhuesi kinez i elektronikës Huawei, i goditur nga sanksionet amerikane dhe akuzat e spiunazhit, u rrëzua plotësisht në shitjet e telefonave celularë në Evropë në tremujorin e tretë, transmeton Telegrafi.

Sipas pagesës aktuale nga IDC, grupi humbi vetëm një vend në letër nga pozicioni tre në katër të prodhuesve më të mëdhenj të telefonave celularë. Rënia në numrin e njësive të shitura është sidoqoftë e madhe. Globalisht, grupi paraqiti të paktën shifra pozitive vetëm në tetor.

Huawei po humbet miliona blerës

Ndërsa Huawei ishte ende në gjendje të shiste 6.2 milionë telefona inteligjentë në të njëjtin tremujor të vitit të kaluar, kjo shifër ra me një pabesueshme 58.7 për qind në vetëm 2.5 milionë.

Meqenëse konkurrenti Xiaomi u rrit me më shumë se 150 për qind në të njëjtën periudhë, ai u pozicionua në vendin e tretë me 3.7 milionë pajisje të shitura.

Apple është në vendin e dytë me 8.2 milionë iPhone, i mposhtur edhe një herë vetëm nga Samsung, i cili ishte në gjendje të shesë 10.3 milionë pajisje.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Tarifat e transfertave me Ethereum në shifra rekord

admin

iPhone 12 Pro lejon që njerëzit të verbër ‘të shohin’ të tjerët përreth tyre

Z H

ZTE lanson modelin ZTE Blade 20 Pro 5G

S.B.

Anija kozmike “Change-5” hyn në orbitën e Hënës

S.B.

Samsung mund të kopjojë Apple dhe të dërgojë Galaxy S21 5G pa mbushës dhe kufje

admin

AMD Ryzen 5000 bëhet procesori më i shitur ndonjëherë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...