Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Shkaqet më të shpeshta të gjakderdhjes nga hunda

Gjakderdhja e hundës ndodh kur enët e gjakut në mukozën e hundës dëmtohen. Kjo është me të vërtetë e zakonshme te fëmijët e vegjël dhe normalisht asgjë serioze. 

Pse rrjedh gjak nga hunda?

Hunda është e mbushur me enë të vogla të gjakut që shtrihen afër sipërfaqes. Brendësia e hundës është shumë delikate dhe dëmtohet lehtë. Kur gërvishten ose irritohen mund të shpërthejnë. Gjaku që del nga hunda juaj është ajo që ne e quajmë një gjakderdhje nga hunda, shkruan Express.co.uk.

Shkaqet e gjakderdhjes nga hunda

Ekzistojnë tre shkaqe të zakonshme të gjakderdhjes nga hunda, ato janë:

  • Ngacmimi i hundës
  • Fryrja e hundës shumë fort
  • Pjesa e brendshme e hundës tuaj është shumë e thatë (për shkak të një ndryshimi në temperaturën e ajrit)

Normalisht kjo do të ndalet brenda 15 minutash dhe zgjidhet vetë. Ajri i thatë është shkaku më i zakonshëm dhe kjo mund të shkaktohet nga jetesa në një klimë të thatë ose përdorimi i ngrohjes qendrore.

Të gjitha këto gjëra thajnë membranat e hundës dhe e bëjnë atë të bëhet kore, dhe kur kjo është gërvishtur gjakos përkohësisht.

Postime të ngjashme

Humori i ndihmon shëndetit: Kush qesh, shpenzon kalori dhe forcon imunitetin

S.B.

Pirja ditore e ujit sipas peshës trupore: Kështu do ta çoni linjën deri në perfeksion!

S.B.

Pije për tonus më të mirë të muskujve: ‘Bombë energjike’ e pasur me proteina!

S.B.

Çaji me lëvozhgën e qepës mund të largoj shenjat e plakjes, ul inflamacionin dhe presionin e gjakut

S.B.

Përdredhja e flokëve te fëmijët: A është shenjë e autizmit?

S.B.

Gjithnjë e më shpesh ka vërejtur që bashkëshorti kundërmonte: E ka akuzuar se nuk lahej, ndërkaq më vonë ka kuptuar të vërtetën e dhimbshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...