Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Shkariq: Çfarë është kushtetuta para pandemisë? Drejtësia tani duhet të heshtë

Shkup, 9 tetor, zhurnal.mk – Profesori universitar i së drejtës kushtetuese, Svetomir Shkariq, vlerëson se propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive që nëpër shtëpitë të mos mblidhen më shumë se katër persona është i arsyeshëm dhe se në kushte të pandemisë primare është shëndeti publik, ndërsa për Kushtetutën duhet të mendohet pasi shteti do të arrinë të ballafaqohet me krizën e cila është edhe globale, transmeton Zhurnal.

“Çfarë është kushtetuta në raport me pandeminë? Në Londër nuk guxojnë më shumë se gjashtë persona në rrugë të lëvizin. As e drejta as kushtuta nuk mundet në kushte të jashtëzakonshme të kenë asnjë rëndësi. Mone thotë se e patjetërsueshmja e krijon Evropën e jo dëshira e dikujt. Dhe tani te ne ka patjetërsim. E drejta tani duhet të heshtë. Ne kemi rrethana të reja, rrezikim i gjithë kombit. Nëse një Amerikë nuk mund të del në fund, çfarë pritet për popujt më të vegjël, do të tjetërsohemi si asgjë nëse nuk arrimë deri te vakcina. Është e imët ta interpretojmë Kushtetutën tani në këto kushte. Duhet të bashkohemi dhe shumë probleme të zgjidhim pa mjete juridike. Të shihet se si do të shpëtojmë dhe ti respektojmë masat”, thotë për Sloboden Peçat, profesori universitar, Svetomir Shkariq.

Postime të ngjashme

Ju del “error” në numrin amë gjatë regjistrimit? Ja si ta tejkaloni pengesën

T E

Edhe Enti i Statistikave nuk kishte internet sot, tha Selami

R Zh

Ende nuk lejohet organizimi i dasmave

T E

Dy të arrestuar pas plagosjes së djalit të Sulejman Rexhepit

T E

Shpërthen zjarr i fuqishëm në fshatrat e Manastirit

T E

Sassoli kërkon Konferencë ndërqeveritare për Shqipërinë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...