Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shkelën Konventën e Vjenës, diplomatët turk spiunojnë qytetarët nga RMV

Shkup, 24 nëntor – Dokumentet e qeverisë turke të marra nga Nordic Monitor konfirmojnë se kritikët e presidentit Rexhep Tajip Erdogan u spiunuan nga diplomatët turq në Shkup, si pjesë e një “gjahu të intensifikuar shtrigash nga regjimi shtypës në Ankara, i cili kërkon të rrisë aktivitetet e spiunazhit në vendet e tjera për të ndëshkuar turqit që kanë pikëpamje të kundërta të qeverisë turke,” thonë nga OJQ-ja.

Dokumentet e dërguara në Turqi nga diplomatët turq kanë bërë që kritikët të hetojnë terrorizmin pas akuzave të sajuara të bëra nga një prokuror turk. Dokumentet kriminale tregojnë se ambasada turke mblodhi informacione mbi qytetarët turq dhe maqedonas që besohet se ishin të lidhur me lëvizjen Gulen/Hizmet, një grup kritik ndaj presidentit Erdogan dhe se arsimtarët turq, përfaqësuesit e shoqatave lokale, biznesmenët dhe anëtarët e familjet e tyre që jetonin në vend u spiunuan nga diplomatët turq.

Informacioni i raportuar në Ministrinë e Jashtme në Ankara u përdor më vonë në një akuzë terrorizmi të ngritur nga prokurori turk Adem Akinci. Sipas vendimit të Akinci të 24 dhjetorit 2018, Kryeprokurori Publik në Ankara ka filluar një hetim të veçantë për 78 persona të pafajshëm të renditur në dosjet e spiunazhit të dërguara nga diplomatët turq në Shkup pa prova konkrete për keqbërje.

Akinci i akuzoi ata për “anëtarësim në një grup terrorist”. Këto dosje mund të jenë dorëzuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme nga Tulin Erkal Kara, ambasador i atëhershëm turk në Shkup, midis 2016-2019, thotë Nordik Monitor.

Kara u zgjodh deputet nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet në 2013 dhe shërbeu në parlamentin turk midis 2011-2015. Një vit më vonë, ajo u emërua nga presidenti Erdogan si i dërguari i tij në Maqedoni në 2016.

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...