Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Shkencëtarët besojnë se ju mund të rregulloni një ekran të prishur në telefonin tuaj për 20 minuta

Shkencëtarët nga Koreja e Jugut besojnë se ata kanë dalë me një mënyrë të mirë për të riparuar xhamat e thyer të telefonit. Ata paraqitën zgjidhjen e tyre inovative që përfshin lubrifikimin e xhamit të pajisjes – me vaj liri.

Projekti kërkimor, i botuar në revistën Composite Part B: Engineering, u drejtua nga Dr. Jong-Chae Jung, kreu i Qendrës për Materiale të Përparuara të Përbërë në Institutin Koreane të Shkencës dhe Teknologjisë, transmeton Telegrafi.

Projekti i tyre përfshinte vajin e farës së lirit, dhe ekipi shkencor tha se ata mund të riparonin të çarat kur të shfaqeshin përmes këtij vaji.

Ekipi pretendon se procedura e tyre revolucionare e re mund të riparojë 95% të të gjitha çarjeve dhe se mund të bëhet brenda 20 minutash.

Zakonisht mund të duhen orë, por shkencëtarët kanë qenë në gjendje të përshpejtojnë të gjithë procesin duke përdorur temperatura më të larta dhe dritë UV.

Postime të ngjashme

Gjermanët përdorin material të ri dhe krijojnë celular 30% më të lehtë

S.B.

“Bisha” po vjen: Së shpejti telefoni me 18 GB RAM

S.B.

Së shpejti, Apple Watch mund të monitorojë glukozën në gjak pa tërhequr gjak

S.B.

Këto foto nudo tani lejohen në Instagram

S.B.

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...