Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Shkencëtarët identifikojnë 109.000 kratere hënore

Një ekip ndërkombëtar studiuesish ka identifikuar mbi 109.000 kratere të panjohura më parë në Hënë, duke përdorur metodat e të mësuarit makinerik.

Studimi, i udhëhequr nga studiues nga Universiteti Jilin, u botua në revistën “Nature Communications”, bën të ditur “Xinhua”.

Me metodat tradicionale të identifikimit automatik është përgjithësisht e vështirë të gjesh kratere të parregullta dhe të degraduara seriozisht që mund të jenë formuar në periudhat e hershme.

Krateret u identifikuan pasi kishin trajnuar sistemin e inteligjencës artificiale për të analizuar rreth 10.000 imazhe të kratereve të njohura, të marra kryesisht me misionet hënore kineze ”Chang’e-1” dhe ”Chang’e-2”.

Duke kombinuar të dhënat e mbledhura nga sondat hënore, studiuesit identifikuan 109.956 kratere të reja.

Yang Chen nga Universiteti Jilin, i cili është një nga studiuesit, tha se baza e të dhënave e kraterit hënor ka një vlerë të madhe për kërkimin shkencor mbi Hënën.

Postime të ngjashme

Pandemia rriti fitimet e kompanisë Dell

S.B.

Një nëndetëse 15 milionë dollarëshe për të vizituar “skutat” më të errëta të oqeaneve

S.B.

Facebook nënshkruan marrëveshje me tri firma të tjera mediale në Australi

S.B.

Facebook-u premton 1 miliard dollarë investime për gazetarinë

S.B.

Është sikur të jesh atje: Sony po punon në një pajisje të re

S.B.

Të burgosurit në Arizona duhet të qëndrojnë në burg më gjatë për shkak të defekteve në softuer

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...