Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin: Gjatë një banje të nxehtë, niveli i sheqerit në gjak zvogëlohet dhe kaloritë humbasin

Shkencëtarët kanë publikuar të dhëna që tregojnë se një banjë e nxehtë mund të djegë kalori dhe të ulë ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak

“Ne zbuluam se pjesëmarrësit e studimit që laheshin në një banjë të nxehtë kishin një mesatare prej 10 për qind më të ulët të glukozës në krahasim me ata që ushtronin, gjë që ishte krejtësisht e papritur”, thonë shkencëtarët nga Universiteti i Loughborough dhe Leicester në Mbretërinë e Bashkuar, transmeton Telegrafi.

“Sasia e sheqerit në gjakun tonë që rritet pas një vakti është një nga treguesit e rrezikut për sëmundje si zhvillimi i diabetit të tipit 2, kështu që ulja e tij mund t’i bëjë mirë shëndetit tonë”, shpjegon Dr. Steve Faulkner i Institutit Kombëtar për Kërkime Shëndetësore Leicester-Loughborough.

Natyrisht, kjo nuk do të thotë që një banjë e nxehtë mund të zëvendësojë ndikimin e përgjithshëm të stërvitjes dhe aktivitetit fizik, por gjithsesi siguron disa përfitime shëndetësore, përveç një dushi të rregullt të ngrohtë dhe relaksues.

Pra, një banjë e nxehtë stimulon djersitjen e trupit, ndërsa me djersitje kaloritë shkrihen, ndërsa toksinat nxirren jashtë trupit.

Një banjë e nxehtë gjithashtu zgjidh problemet e pagjumësisë

Nëse keni probleme me pagjumësinë, zhytja në një banjë të ngrohtë para se të shkoni në shtrat do të jetë shumë e dobishme sepse banja nxit relaksimin, kështu që do të bini në gjumë shumë më lehtë, sepse do të ndiheni më të relaksuar.

Uji i nxehtë ka një efekt të dobishëm në temperaturën e trupit dhe stimulon prodhimin e melatoninës, e cila ka një efekt pozitiv në gjumë.

Të dhënat tregojnë se një dush i nxehtë shkakton diçka në trupin tonë të quajtur “reagimi i goditjes nga nxehtësia”. E njëjta gjë ndodh kur stërviteni, kur muskujt ngrohen, transmeton “Your Tango”.

Related posts

Java e dytë e shtatorit nuk do të jetë e mirë për këto shenja të horoskopit/ Bëni kujdes

D V

Ja cilat janë 4 shenjat më të kujdesshme të Horoskopit

D V

Horoskopi, fati yt sot 25 tetor 2021

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More