Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Shkencëtarët zbulojnë pemën e çuditshme, prodhon helm njëlloj si i merimangës

Zhurnal Ads

Në Australi ndër vite janë zbuluar lloje të ndryshme merimangash dhe gjarpërinjsh helmues, por kësaj here një pemë ka çuditur shkencëtarët, transmeton koha jonë raportimet.

Një grup studiuesish nga Universiteti i Queenslandit, kanë zbuluar një lloj helmi, i ngjashëm me atë të merimangave vdekjeprurëse.

Sipas tyre, kjo substancë toksike prodhohet nga disa lloje bimësh të quajtura Gympie-Gympie, që gjenden gjerësisht në pjesën jugore të Australisë.

Këto pemë i kanë gjethet të mbuluara me qime të imëta, të ngjashme me gjilpërat dhe dihet se shkaktojnë dhimbje ekstreme, që zgjasin gjatë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Arsyet pse çiftet në Japoni flenë të ndarë…

S.B.

Gjeli që “kollapsoi” nga këndimi për një kohë të gjatë bëhet i famshëm në Turqi

S.B.

Krijohet pajisja që ndalon përplasjen e asteroidëve

S.B.

Sa është paga vjetore e një astronauti?

S.B.

​Pamjet e shpëtimit: Ja se çfarë ndodh kur gjarpri gëlltit një peshqir

admin

Lundërza shfaqet në liqenet e Prespës

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...