Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shkëputet akullnaja në Himalaje, të paktën 157 persona të zhdukur dhe 2 të vdekur

Të paktën 157 persona janë raportuar të zhdukur e dy të tjerë të vdekur pas rrëshqitjes së akullnajës në Himalaja të Indisë. Sipas CNN shkëputja e akullnajës ka shkaktuar përmbytje në rrethin Chamoli.

Banorët e zonës janë detyruar të largohen nga zona për shkak të situatës alarmante. Kryeministri i shtetit, Trivendra Singh Rawat, tha se 140 persona raportohen të zhdukur vetëm në kompaninë shtetërore të energjisë, NTPC, ndërsa nuk dihet ende asgjë për fatin e 17 personave të tjerë.
“Dy trupa janë gjetur tashmë”, shkroi Rawat në Twitter.

Sipas Rawat, ushtria dhe ekipe të kërkim-shpëtimit ndodhen në terren për të kërkuar personat e zhdukur. Ndërkohë raportohet se dhe policia lokale ka nisur kërkimet në zonë.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...