Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Shkëputet një pjesë tjetër e ajsbergut që konsiderohej më i madhi

Fragmenti më i madh nga një bllok i akullit të Antarktikut, i quajtur A68a, që në masë fillestare ishte 5,800 metër katrorë, ka përjetuar një ndarje tjetër të madhe.

Imazhet nga sateliti tregojnë të paktën dy segmente që shkëputen dhe pa dyshim shumë shpejt do të lëvizin tutje, raporton BBC.

Për më shumë se tre vjet, A68 ishte ajsbergu më i madh në botë.

Klima e ngrohtë dhe detet agresive gradualisht e kanë ndarë atë, ndërsa ka lëvizur nga Antarktida në Atlantikun e Jugut.

Postime të ngjashme

Prindër, ndëshkoni veprimin dhe jo fëmijën!

D V

Zgjidhni një imazh dhe zbuloni mesazhin emocionues që ka për ju

D V

Jo 1 por 4 libra; Harry do të publikojë të dytin vetëm pasi mbretëresha të vdesë, për këtë arsye

D V

Zgjidhni një rreth dhe zbuloni se sa optimist jeni

D V

Testi që ju tregon çfarë objektivash ju udhëheqin në jetë

D V

Pas fotos së ëmbël të ditëlindjes së George fshihet pikëllimi i Kate Middleton

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...