Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Shkodër: 3100 ha të përmbytura në Dajç e Bërdicë, gati 300 shtëpi të rrethuara nga uji

Rreth 3100 hektarë tokë bujqësore dhe 59 shtëpi janë të mbuluar nga uji në Dajç dhe Berdicë.

Këto zona vazhdojnë të jenë më të goditurat dhe prej javësh janë nën pushtimin e ujit.

Situata e përmbytjeve në Njësinë Administrative Dajç

-Rreth 1900 ha tokë bujqësore e përmbytur (fshatrat Darragjat, Shirq ,Mushan, Suka-Dajç, Belaj, Rrushkull, Samrish i Ri, Pentar-zona fushore.

-Rrugët e bllokuara  në fshatrat Darragjat, Shirq, vendi i quajtur Urrelat e Shirqit lartësie e ujit arrin 150 cm në rrugë.

-9 shtëpi të përmbytura

-Prezencë uji në oborre 131 shtëpi, Shirq 70, Mushan 10, Darragjat 11, Belaj 30, Rrushkull 1, Suka 9.

-Lëvizja me vetura është bërë e pamundurnë lagjen Mazija- Suka Dajç.

– Rruga Belaj- Pentar, është e pakalueshme vetëm me mjete të larta të ushtrisë kalohet.

-Rruga kryesore e Darragjatit kalohet vetëm me mjete të tonazhit të lartë.

– Rruga kryesore Dajç është vështirësuar jashtëzakonist lëvizja me vetura, në …

Situata e përmbytjeve në Njësinë Administrative Berdicë vazhdon të jetë e njëjtë si një ditë më parë:

 -Rreth 1200 ha tokë bujqësore e përmbytur në fshatrat Trush- Berdicë e Madhe, Berdicë e Mesme, Berdicë e Sipërme.

– Rreth 50 shtëpi banimi të rrethuara nga uji (kryesisht në fshatin Trush).

– 5 shtëpi në fshatin Berdicë e Mesme dhe Berdicë e Madhe.

 -Në lagjen Maksuti ,Qokthi ,Tula ,Xhurreta ka prezencë uji dhe tek rruga e Bostanishtes (e pakalueshme me vetura).

Postime të ngjashme

“Gati për Shqipërinë”, Rama: Eksplorojmë së bashku mundësitë e formave të bashkëpunimit me të interesuarit

D V

Raporti i DASH për klimën e biznesit, PD: Shqipëria ka qeverinë më të korruptuar në Europë, ditë e mirë që SPAK të hetojë…

D V

Tërmet i fortë në Shqipëri

D V

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, rriten rastet e reja në 24 orët e fundit

D V

Stërvitja e Forcave të Armatosura, ambasada amerikane: Vazhdojmë të qëndrojmë krah për krah

D V

BE rrëzon Bashën, përshëndet raportin e OSBE për 25 prillin: Zgjedhjet ishin të organizuara mirë, palët dialog për rekomandimet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...