Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Shkodran Tolaj pranon çmimin “The best” dhe “The best of the best”

Shkup, 28 dhjetor – Zhurnal.mk – Drejtori i Ansamblit shtetëror i këngëve dhe valleve popullore shqiptare në RMV Shkodran Tolaj pranoj çmimin “The best” dhe çmimin kryesor “The best of the best” duke u vlerësuar si drejtues i institucionit më të suksesshëm nga të gjitha institucionet kulturore në RMV.

Drejtori Tolaj u shpreh se këto dy çmime iu takojnë personaliteteve që themeluan ansamblin, të gjitha shoqërive kulturoro-artistike që punuan dekada të tëra për të patur shkëlqimin që ka sot Ansambli nacional dhe artistëve të ansamblit që kanë punuar pandërprerë.

Drejtori Tolaj kujtoi thënien e shkrimtarit gjerman Berthold Auerbach i cili citonte “Ai që nuk punon, nuk ka atdhe” Shqiptarët në Maqedoni po punojnë për një jetë më të mirë në atdheun e tyre” I lumtur që po arrijmë të kryejmë misionin që na takon me nderë dhe dinjitet./Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Holandë/ Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptarë dhe holandezë për 7-8 mars

S.B.

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Agim Krajka

S.B.

“Berlinale 2021” në modusin e pandemisë

S.B.

Gani Mehmetaj fiton çmimin ‘Kadare’ për vitin 2020

S.B.

Ndahen “Golden Globes”, ja filmat që triumfuan këtë vit

S.B.

“Ua dedikojmë këtë film shqiptarëve, një prej kombeve më mikpritës”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...