Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shkon në 633 numri i ushtarëve armenë të vrarë nga Azerbajxhani

Ministria e Mbrojtjes e rajonit Nagorno-Karabak, i cili kontrollohet nga armenët etnikë, tha të premten se i ka regjistruar edhe 29 ushtarë të vrarë gjatë luftimeve me ushtrinë e Azerbajxhanit.

Kështu, numri i përgjithshëm i të vrarëve në mesin e personelit ushtarak të këtij grupi shkoi në 633, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Përleshja e armatosur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit filloi më 27 shtator. Nuk është e qartë se cila palë e ka nxitur e para fillimin e konfliktit.

Luftimet që nisën muajin e kaluar e që po vazhdojnë edhe këtë muaj kanë arritur në shkallën më të lartë që nga vitet e nëntëdhjeta, kur ishin vrarë rreth 30.000 persona.

Javën e kaluar, Ministria e Jashtme e Rusisë tha se i ka bindur palët që të mbajnë armëpushim, por luftimet po vazhdojnë edhe pas marrëveshjes mes ministrave të Jashtëm. Armenia dhe Azerbajxhani e kanë akuzuar njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit.

Postime të ngjashme

Siria dënon sulmet amerikane kundër milicive pro-iraniane

T E

Në dyshim plani i Netanyahut për t’u dhuruar vaksina shteteve mike

T E

Ish-mbreti spanjoll paguan 4.4 milionë euro, pas skandaleve

T E

Belgjikë, shkon mbi 22 mijë numri i viktimave nga Covid

T E

Pse Facebook po i bllokon faqet e ushtrisë së Mianmarit?

T E

SHBA: Princi saudit miratoi vrasjen e Khashoggit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...