Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shkon në 73 numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm në Indonezi

Të paktën 73 persona janë konfirmuar deri tani të vdekur si pasojë e tërmetit të fuqishëm, me magnitudë 6,2 rihter, i cili goditi Indonezinë të premten, ndërsa ekspertët i frikësohen një tjetër tërmeti edhe më të fuqishëm, i cili mund të shoqërohet me tsunam.

Më shumë se 820 persona janë konfirmuar të plagosur dhe mbi 27800 u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre, pasi lëkundjes së fortë, tha një zëdhënës i agjencisë kombëtare të katastrofave në Indonezi.

Zëdhënësi bëri të ditur se policia është vendosur në zonë, pasi ekziston mundësia e plaçkitjeve të banesave, transmeton A2news.

Tërmeti shkaktoi edhe një varg katastrofash të tjera si, rrëshqitje toke dhe disa ura të dëmtuara. Lëkundjen shkatërruan gjithashtu edhe 60 shtëpi, dy hotele dhe zyrën e guvernatorit të provincës.

Ndërkohë, Dwikorita Karnawati, kreu i agjencisë indoneziane të meteorologjisë, klimës dhe gjeofizikës (BMKG), u shpreh se ekziston frika për një tjetër tërmet në rajon që mund të shkaktojë tsunam.

Postime të ngjashme

Sanksionet nga SHBA, Moska paralajmëron: Do t’i befasojmë së shpejti

S.B.

Pamje: Blindohet Bagdadi, Papa Françesku pritet me nderime të larta në Irak

S.B.

Ekspertët e OBSH pritet “të copëtojnë” raportin e përkohshëm në Wuhan

S.B.

Universiteti turk: Vaksina Sinovac e Kinës 83.5% efektive

Z H

CMG-ja: Çfarë po pret bota nga “Dy Sesionet” e Kinës?

Z H

Protesta në Senegal për shkak të burgosjes së liderit të opozitës Ousmane Sonko

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...