Shkupi dhe Tetova me më shumë raste aktive dhe kovid-raste të reja

Shkup, 20 korrik 2021 (MIA) – Nuk ka nevojë për masa të reja shtrënguese shtesë sepse situata epidemiologjike është e qëndrueshme, bëri të ditur Komisioni për mbrojtje nga sëmundjet infektive në një takim të djeshëm, i cili theksoi rritje të lehtë të rasteve të reja në Shkup dhe Tetovë.

 

Sipas analizës së Komisionit, përhapja e virusit në Tetovë është për shkak të mosrespektimit të rekomandimeve dhe protokolleve gjatë organizimit të familjeve dhe llojeve të tjera të ahengjeve në ambiente të mbyllura.

“Pavarësisht numrit të rasteve aktive dhe pozitive të testuara për KOVID-19, situata është e qëndrueshme dhe nuk ka presion nga spitalet në spitale. Komisioni për sëmundjet infektive aktualisht po u përmbahet masave të rekomanduara deri më tani, të cilat do të forcoheshin në momentin kur paraqitet një nevojë e tillë”, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga 221 raste aktive në vend, në Shkup ka 85, në Tetovë 78. Në buletinin e djeshëm shëndetësor ata kishin më shumë të infektuar – katër në nëntë me test pozitiv për virusin. Në statistikat e djeshme, 53 u regjistruan dhe asnjë pacient nuk ka vdekur.

Në pikat e vaksinimit në të gjithë vendin, imunizimi me “Fajzer” filloi dje për rreth 1.800 të mitur mbi 12 vjeç, prindërit/kujdestarët e të cilëve i kanë paraqitur në faqen vakcinacija.mk.

Në të njëjtën kohë, vaksinimi në terren po zhvillohet në vende më të vogla dhe në zona rurale, ndërsa në sallat sportive që u hapën si qendra rajonale për imunizimin anti-kovid janë në funksion të rivaksinimeve dhe po fillojnë të mbyllen.

Numri i njerëzve të infektuar në të gjithë botën po rritet, kryesisht për shkak të llojit delta të koronavirusit. Pothuajse gjysma e 25 milionë njerëzve të Australisë janë ende të mbyllur në shtëpitë e tyre për shkak të përhapjes së llojit, përfshirë qytetarët e Sidneit, qyteti më i madh i vendit.

Për të tretën ditë me radhë, Franca ka më shumë se 10,000 infeksione të reja dhe për dy ditë me radhë, Britana e Madhe ka më shumë se 50,000, përfshirë ministrin e Shëndetësisë, Saxhid Xhavid. Por në Angli, pothuajse të gjitha masat kundër koronavirusit u hoqën dje dhe u shpall Dita e Lirisë. Stadiumet dhe sallat e mëdha kanë qenë të hapura me kapacitet të plotë që nga dje, si dhe diskotekat, dhe nuk ka kufizime as në pabet. Puna nga shtëpia ose mbajtja e maskës nuk është e detyrueshme, por rekomandohet në transportin publik dhe në dyqane.

Në pjesë të tjera të Mbretërisë së Bashkuar – Skoci, Uells dhe Irlanda e Veriut – janë hequr vetëm disa nga masat e koronavirusit.

Sipas të dhënave nga ” Our World in Data” të botuara nga Euronjuz, Bashkimi Evropian ka vaksinuar më shumë njerëz kundër KOVID-19 me dozën e parë krahasuar me SHBA-në. Sondazhi tregon se 55.7 për qind e qytetarëve të BE-së e kanë marrë dozën e parë deri të shtunën, krahasuar me 55.5 për qind të amerikanëve.

SHBA-ja, megjithatë, janë përpara BE-së për sa i përket vaksinimit të plotë, me 48.1 për qind kundrejt 42.5 për qind të popullsisë të vaksinuar nga të dyja dozat deri të shtunën

Related posts

Maqedonia e Veriut dhe SHBA-ja me bashkëpunim mbrojtës ende më intensiv

D V

Qeveria sot do ta mbajë seancën e 104-t

N E

Dikur kishte datë të sigurtë, tani Zaev shpreson që në Bullgari të formohet Qeveri për negociata

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com